Staż trenerski SL Benfica Lisboa


    W dniach 6 – 16 grudnia 2017 roku dzięki organizacji CCC ( Comt Coaching Club ) miałem przyjemność przebywać na stażu szkoleniowym w niewątpliwie jednej z najlepszych akademii świata. Największy klub w Portugalii w ostatnich latach zgarnął za swoich wychowanków 220 ml euro ! Znany na całem świecie z bardzo dobrej pracy z młodzieżą, świetny stadion, wzorowa organizacja pracy i kapitalne warunki do treningu w Caixa Futebol Campus é o centro de treino e estágio do Sport Lisboa e Benfica.

 • makieta Caixa Futebol Campus na stadionie Estádio da LuzOśrodek treningowy składa się z:

  OŚRODEK TRENINGOWY (Caixa Futebol Campus)

  – 9 boisk w tym dwa stadiony
  – 62 sypialnie
  – 20 szatni
  – 2 sale wykładowe
  – 3 siłownie
  – Sala konferencyjna
  – Jadalnia
  – Pokój spotkań dla zawodników ( TV, Playstation, automaty z jedzeniem oraz napojami )
  – Biura techniczne ( Benfica Lab ) oraz medyczne.

  W ośrodku trenują dzieci od U13, czyli od wieku kiedy w Portugalii gra się 11×11. Ośrodek treningowy jest również główną bazą dla pierwszego zespołu. Benfica posiada także 4 ośrodki treningowe w Portugalii, które są kontrolowane przez departament skautingu, w Faro, Braga, Viseu i Aveiro. Zespoły od U6 do U12 trenują w centrum Lizbony. Klub posiada także zaplecze „komercyjne” czyli Benfica Soccer Schools:

 

        Benfica słynie ze świetnego szkolenia młodzieży, za przykład mogą posłużyć kwoty za jakie sprzedają swoich wychowanków do topowych lig świata:

 

       SKAUTING MŁODZIEŻOWY

 

Za dobór zawodników do akademii odpowiadają trenerzy, ale w dużej mierze opiera się to na siatce skautingu. Młodzieżowy departament skautingu składa się prawie z 60 osób do tego dochodzą wolontariusze. Do 12 roku życia opierają się na regionalnych zawodnikach i kontroli najbardziej utalentowanych zawodnikach w swoich ośrodkach w Portugalii. Od 12 do 16 roku życia przeszukują już obszar całego kraju. Po 16 roku życia, gdy wchodzą już w grę transfery zagraniczne obowiązki przechodzą na skautów pracujących w departamencie skautingu seniorów, którzy oceniają potencjał zawodnika pod grę w pierwszym zespole.

         Wiek, w którym dołączyli do akademii jedni z najdroższej sprzedanych zawodników

 • Bernardo Silva – 7 lat
 • Renato Sanches – 11 lat
 • Goncalo Guedes – 12 latSkauting (Bramkarzy)

  Coś co mnie zaskoczyło, a czego nie widziałem w Polsce. U nas często słyszy się „nie jadę, bo grają ze słabymi to nic nie będzie miał do bronienia” W Benfice, gdy drużyna, w której znajduje się utalentowany bramkarz i grają ze słabym przeciwnikiem, skaut musi przyjechać dużo szybciej na rozgrzewkę, ustawić kamery oraz obserwować jak zachowuje się podczas chwytów piłki oraz uderzeń w końcowej fazie zespołowej rozgrzewki. Do tego podczas całego meczu ustawione są dwie kamery, jedna monitoruje tylko bramkarza, a druga piłkę, co ma pokazać jak porusza się bramkarz względem danych sytuacji boiskowych.

  BENFICA LAB

   

Jest to departament składający się z zespołu analityków, lekarzy, fizjoterapeutów, fizjologów czy dietetyków, którzy na co dzień odpowiadają za prawidłowy proces rozwoju zawodników.

 • Analiza każdego meczu i treningu w Caixa Futebol Campus ( U13 – Pierwszy zespół )
 • Mierzenie stanu nawodnienia i odwodnienia przed i po treningu
 • Testy ( Lokomocyjne, sprawnościowe, wydolnościowe )
 • Testy czasu reakcji z piłką ( 360 S )
 • Trening indywidualny, wprowadzający
 • Rehabilitacja zawodnikówW przypadku kontuzji bardzo ważny jest materiał wideo z meczu czy treningu, który fizjoterapeutom obrazuję jak mechanicznie doszło do urazu i jak najszybciej można doprowadzić zawodnika do sprawności.

             Miałem przyjemność przetestować maszynę 360S. Koszt takiej „zabawki” to ok 4 mln euro. Jak mam być szczery, to mógłbym tam siedzieć cały dzień 🙂

 

       AKADEMIA SL BENFICA LISBOA (U13 – U19)

 

DEVELOP TO WIN

WITHOUT THE PRESSURE TO WIN AT ALL COSTS,
BUT WITH THE AWARENESS THAT FOR US,
WINNING IS VERY IMPORTANT !

 

 • U13 – 3 treningi drużynowe w tygodniu, 2 treningi indywidualne (30 do 60 min)
 • U14/U15/U16 – 4 treningi drużynowe w tygodniu, minimum 3 treningi indywidualne (90 do 120 min)
 • U17/U19 – 5 treningów drużynowych w tygodniu, minimum 3 treningi indywidualne (90 do 120 min)

We develop a players, not a team !

    Podstawowym celem akademii jest wyszkolenie jak największej ilości zawodników, która może zagrać na najwyższym poziomie w pierwszym zespole, a także na świecie w topowych ligach. Metodologia szkolenia opiera się na fundamentach oraz wdrażaniu własnego modelu gry od najmłodszych lat. Zależy im na kreowaniu piłkarzy inteligentnych poprzez specjalnie dobrane środki treningowe dla poszczególnych kategorii wiekowych. Chcą, aby każdy piłkarz rozumiał grę i antycypował co się może w niej wydarzyć. Poprzez elementy techniczne wprowadzają działania taktyczne już w najmłodszych kategoriach wiekowych. Przykład: Prowadząc trening z Diogo trenerem zespołu U14, po treningu zapytał się chłopaków jakich elementów technicznych dzisiaj się nauczyli, a dzieci wymieniały same działania taktyczne, o które chodziło trenerowi. To była odpowiedź na to, że trening został dobrze i efektywnie przeprowadzony. Jak rozmawiam czy piszę o fundamentach to zawszę przypominam sobie i polecam przy okazji książkę Tomka i Mateusza „Dorastanie w grze”, gdzie wyjaśniają na czym fundamenty w piłce młodzieżowej polegają.
Coś co mnie również zaskoczyło to treningi najmłodszych grup w soccer schools, trzy, cztero czy pięcio latki mieli normalny trening piłkarski, 1×1, przeprowadzanie piłki z akcentem na czas reakcji czy ćwiczenia z rywalizacją prowadząc piłkę.

Swój model gry opierają na ustawieniu 1-2-3-1 w piłce 7 osobowej i 1-4-3-3 w piłce 11 osobowej. Okres przejściowy to wiek 12 lat, gdzie przechodzą od razy z 7 do 9 i do 11 osobowej piłki. Trenerzy z Lizbony twierdzą, że łatwiej przejść z piłki 7 osobowej do 11 osobowej dlatego też tak robią i na etapie U12/U13 grają w lidze 9 i 11 osobowej. Tak, by jak najszybciej ominąć grę 9 osobową.

Hasła przewodnie w ich modelu gry to:

 • Posiadanie piłki
 • Krótkie podania
 • Wywieranie presji na przeciwniku
 • Szybkie działania podczas faz przejściowych

DOMINACJA – MENTALNOŚĆ ZWYCIĘZCY – ROZUMIENIE GRY

Kontrola gry zarówno w obronie jak i w ataku. W ataku pozycyjnym i szybkim, gdy mają piłkę, ale także w obronie kiedy nie są w posiadaniu piłki dążą do kontrolowania sytuacji i zabezpieczania poszczególnych sektorów na boisku.

Podstawowe zasady działania w poszczególnych fazach gry

 • Atak (Posiadania piłki, ruch bez piłki, ruch piłki, zdobycie bramki)
 • Przejście z ataku do obrony (Odebrać jak najszybciej piłkę)
 • Obrona (Kompakt PIŁKA – KOLEGA Z ZESPOŁU – PRZESTRZEŃ – PRZECIWNIK )
 • Przejście z obrony do ataku (Zdobyć bramkę, jak najszybciej zdobyć teren)

          PRZYKŁADOWE ŚRODKI TRENINGOWE

 

 

Konspekty treningowe dla zespołów U8 – U10

 

 

Benfica U14/U15 – doskonalenie uderzenia piłki głową

Benfica U10 – 2×2+2 Wykorzystywanie szerokości pola gry

Benfica U19 – Część wstępna, doskonalenie podań z pierwszej piłki

Benfica U19 – Rotacja zawodników (10, 11, 3) (10, 7, 2)

Benfica 1 zespół – Gra 5×5 z akcentem na pracę w defensywie (rozgrzewka przedmeczowa)

Benfica U19 – ćwiczenie doskonalące grę na jeden kontakt

Benfica U19 – Rotacja ( 10,11 ) ( 10,7 )

CF Os Belenenses 1 zespół – Rozgrzewka z piłkami i elementami koordynacji


BRAMKARZE

 

Więcej na DzielęSięWiedzą zapraszam serdecznie !