DzielęSięWiedzą 3.Mariusz Kuchta – International Goalkeeper Coaching Workshop


International Goalkeeper Coaching Workshop Brzeg 2015
Relacja z warsztatów trenerów pracujących z bramkarzami

W dniach 4-6 czerwiec 2015 w Brzegu odbyły się międzynarodowe warsztaty szkoleniowe dla trenerów piłki nożnej pracujących z bramkarzami. Prelegentami byli szkoleniowcy pracujący na co dzień z goalkeeperami : Ricardo Leite ze Sportingu Lizbona, Andrew Sparkes ze Swansea City, Fabien Bardet z Stade Rennais, Roberto Navajas z Real Sociedad San Sebastian, Marc Ramirez z Villareal, Amalia Revuelta – psycholog sportu pracująca z bramkarzami w takich klubach jak Levante, Elche, Cadiz oraz Stefan Loch z Red Bull Salzburg, Manu Sotelo z Deportivo La Coruna i wreszcie „guru” trenerów pracujących z bramkarzami w Polsce Marek Dragosz. Łącznie w warsztatach wzięło udział 83 szkoleniowców z 12 krajów, w tym Hiszpanii, Portugalii, Holandii, Litwy, Anglii, Szkocji, a nawet z Azerbejdżanu.

Poza częścią teoretyczną, uczestnicy brali także udział w pokazowych zajęciach praktycznych, które odbywały się na świetnie przygotowanym boisku w Brzegu. Tematyka to budowanie umiejętności technicznych bramkarza, metodologia progresji i decyzyjności przy zmieniającej się sytuacji na boisku, zabezpieczenie strefy i granie poza polem karnym, adaptacja treningu od 10 latka do profesjonalisty, percepcja w treningu taktyczno – technicznym, zachowanie w sytuacjach meczowych. Oczywiście w dzisiejszych czasach nie mogło zabraknąć również gry nogami przez bramkarza.

Na mnie osobiście największe wrażenie wywarł charyzmatyczny Roberto Navajas, który przedstawił bramkarza jako pierwszego, który rozpoczyna wszelkie działania ofensywne drużyny.

Mnóstwo zapisanych kartek, godziny spędzone na boisku, kolejne godziny na rozmowach, wymianie pomysłów i doświadczeń, wspaniałe, nowe kontakty i znajomości to bezdyskusyjnie wartości, które każdy z uczestników zabrał ze sobą, aby z jeszcze większą pasją i entuzjazmem pracować ze swoimi podopiecznymi.

Wielkie słowa podziękowania i szacunku w prace jaką włożyli w organizację warsztatów należą się organizatorom – Miłoszowi Gładochowi i Inaki Samaniego – wykonali kawał świetnej roboty!

To, że mogłem przez 3 dni przebywać w tak wspaniałym gronie trenerów i wykładowców to dla mnie kolejne, wielkie doświadczenie, ale i duży zaszczyt.

” Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu” Konfucjusz

Mariusz Kuchta
Trener UEFA B

GALERIA