Umiejętność gry 1×1 w ataku i w obronie


Gra 1×1 dlaczego to tak ważny element w piłce nożnej ?

. . .Jest to jedna z najistotniejszych umiejętności piłkarskich. Pozwala wychodzić z trudnych sytuacji meczowych. Zwód, balans ciałem, prowadzenie piłki czy odbiór często w odpowiednich sektorach boiska mają ogromny wpływ na końcowy wynik spotkania. Nauka tego elementu zaczyna się już u najmłodszych kategorii wiekowych. Nie zabierajmy dzieciakom radości z trzymania piłki przy nodze. Młodzież na własnych błędach poprzez małe gry uczy się składowych pojedynku 1×1. My jako trenerzy możemy zwracać uwagę, dawać krótkie wskazówki. Przykładowo w najmłodszych grupach turniej 1×1, bardzo prosta forma treningu. My dajemy im pełną swobodę, a oni prowadzą piłkę, dryblują, utrzymują się przy piłce, zdobywają bramki, wszystko to co w treningu najmłodszych potrzebne.

1×1 w ataku.

   Podstawowym rzeczą jaką zawodnik musi robić podczas prowadzenia piłki jest orientowanie się w sytuacji boiskowej. Podejmując pojedynek jest przekonany o tym, że mu się uda. Jednym z podstawowych warunków efektywnego dryblingu jest prowadzenie piłki, koniecznie nogą dalszą od przeciwnika. Dobrze rozegrana sytuacja 1×1 pozwala na zdobywanie terenu, a co za tym idzie stwarzania groźniejszych sytuacji podbramkowych. Nie zawsze takie wyjście jest optymalne. Należy pamiętać, że na boisku jest 11 zawodników w jednej drużynie i reszta z nich musi stwarzać alternatywę dla swojego partnera.

1×1 w obronie.

. . .Często można usłyszeć trenera, który krzyczy podczas swojego meczu „nie na raz”. Hasło przyjęte już od dawna, stosowane przez wielu szkoleniowców, ale tak naprawdę czy chociaż 1/3 tych osób zadała sobie pytanie. Co oznacza „nie na raz” ? Przede wszystkim zawodnik broniący w sytuacji 1×1 powinien starać się prowadzić przeciwnika na jego słabszą nogę, co znacznie mu utrudnia drybling. Ustawienie bokiem z ugiętymi nogami względem atakującego, daje możliwość lepszego startu w przypadku niepowodzenia. Po wygranym pojedynku w obronie zawodnik w pierwszej kolejności powinien starać się zagrać piłkę do przodu. Nie powinien jej prowadzić, ani szukać grania do tyłu chyba, że nie ma innej możliwości.

Co daje nam umiejętność gry 1×1 ?

– Pozwala stworzyć przewagę liczebną.
– Umożliwia stworzenie sytuacji bramkowej.
– Wymaga podjęcia właściwej decyzji podczas stale zmieniających się warunków w ataku i w obronie.

Jakie są najczęstsze błędy gry 1×1 ?

– Najczęstsze straty piłki wynikają z prowadzenia jej bliższą nogą do przeciwnika.
– W sytuacji 2×1 brak podania do zawodnika na lepszej pozycji.
– Podejmowanie pojedynku pod własną bramką co grozi stratą piłki a w konsekwencji nawet utratą      bramki.
– Prowadzony pojedynek w miejscu lub w bardzo wolnym tempie.

Przykładowe ćwiczenia doskonalące grę 1×1

1x1 turniej„Turniej 1×1”

   Ustawiamy kilka boisk z dwiema bramkami. Przepisy takie same jak w piłce nożnej lub według uznania szkoleniowca. Na każdym boisku 1×1. Czas meczu 2 min.

Król Dryblingu

.

.

„Król dryblingu”

   W ograniczonym polu zawodnicy prowadzą piłkę tak, aby nie dać jej sobie odebrać przez wyznaczonego gracza. Wygrywa zawodnik, który najdłużej utrzyma się przy piłce. Czas określa trener, po I zabawie zmiana odbierającego.

1x1 na dwie bramki.

.

.

„1×1 na dwie bramki”

   Zawodnicy dobrani w pary po przeciwnych stronach wyznaczonego boiska. Zawodnik A zagrywa piłkę do zawodnika B, ten odgrywa mu po przyjęciu, bądź z pierwszej. W środku pojedynek 1×1 zawodnik A stara się tak dryblować z piłką, aby stworzyć sobie sytuację bramkową. Po skończonej akcji zamiana.

.

.

Nauczanie gry 1×1 w ataku i obronie – Bartłomiej Zalewski
Jeden z treningów pokazowych konferencji Grassroots.