Prawidłowy odbiór piłki… i co dalej ?


   W piłce juniorskiej najczęściej padające bramki nie wynikają z różnicy między zespołami tylko ze złego zagrania lub błędnego ustawienia się na boisku. Wynika to też z tego, że dzieci czy młodzież nie mają jeszcze na tyle rozwiniętej techniki oraz tzw „inteligencji piłkarskiej”, żeby zawsze w takiej sytuacji wbrew pozorom łatwej zachować się prawidłowo.

   Na pewno spotkaliście się, albo sami krzyczycie popularne „nie na raz” połowa zawodników jak się zapytacie ich w szatni nawet nie wie co to znaczy… Prawidłowa postawa zaczyna się od pracy na nogach, ugięte w stawach kolanowych czyli „nisko na nogach” oznaczają lepszą pozycję startową w pojedynku 1×1 w obronie, jeżeli zawodnik prowadzi piłkę prawą nogą najlepszą opcją do zabrania mu piłki jest kierowanie go na jego słabszą stronę, zależy to też od miejsca na boisku, w którym się znajdujemy. Zupełnie inaczej zawodnik w obronie zachowa się w środkowej strefie boiska a inaczej w bocznej.

3-v-2-w-obronie   Zawodnik broniący powinien pamiętać, że możliwości odbioru piłki jest wiele,
poprzez dobre ustawienie się, antycypację zagrań przeciwnika bądź nieprzeciętne umiejętności jakich nauczył się na treningu. Zmuszanie przeciwnika do opuszczenia głowy i zachowania koncentracji na samej piłce przez co traci on kontakt z tym co dzieje się na boisku i trudniej jest mu dokonać dobrego wyboru. Kierowanie zawodnika w bezpieczną dla nas boczną strefę boiska. Sama linia autowa pomaga nam już w pojedynku 1×1 przez co ograniczamy pole manewru atakującego.

   Analizowałem własne spotkania, obserwowałem wiele meczy w telewizji i masa bramek pada po niedokładnym zagraniu piłki oraz od źle podjętej decyzji zaraz po jej odbiorze.

   Kiedy nasz zespół traci piłkę w momencie kiedy przechodziliśmy z fazy bronienia do atakowania jest bardzo trudno prawidłowo zorganizować się w obronie. Wystarczą 2-3 szybkie podania i możemy stracić bramkę po naszym niewymuszonym błędzie.

   Świetnie taką sytuacje obrazuję bramka z Mistrzostw Europy U-17 mecz Polska – Belgia. Kiedy to fatalne podanie bramkarza Belgów spowodowało dezorganizację szyków obronnych jego zespołu oraz w skutku utratę bramki.

Niestety, ale nie udało mi się znaleźć w lepszej wersji. Jak tylko znajdę to zamienię 😉

   Reasumując najważniejsze jest pierwsze dokładne zagranie zaraz po odbiorze piłki. To ono wyznacza tempo oraz kierunek akcji, którą chcemy jak najszybciej zbudować. Akcja powinna trwać jak najkrócej od przejęcia piłki tak, aby zespół przeciwny nie miał czasu na ponowne zorganizowanie się w obronie.