WV HEDW AMSTERDAM


Będąc z Robertem w Holandii nie byliśmy na wycieczce turystycznej jak kilka osób, by sobie mogło tak pomyśleć. Staraliśmy się jak najkorzystniej wykorzystać pozostały czas i podczas pobytu w Amsterdamie obserwowaliśmy również treningi oraz obiekty drużyny WV HEDW AMSTERDAM
(odpowiednik Polskiej ligi okręgowej). Braliśmy także udział w jednym z treningów drużyny amatorskiej tego klubu.
IMG_3047DSC03539

Drużyna WV-HEDW posiada:
4 trawiaste pełnowymiarowe boiska
2 pełnowymiarowe sztuczne płyty
Sale konferencyjną z widokiem na główne boisko (koszt 400 tyś euro)
ok 20 szatni
Pralnie
Bar (roczny dochód ok 100tys euro !!! szok)

DSC03528Współpraca z Ajax Amsterdam
WV HEDW ma podpisaną umowę partnerską z klubem Ajax Amsterdam. Bazują na ich całym systemie szkoleniowym od najmłodszych grup po juniorów A1. Dążą do grania systemem 1-4-3-3. Są organizowane „talent day”, na które przyjeżdżają skauci, a także młodzież oceniana jest pod kątem gry w ich klubie. Trenerzy z Ajaxu prowadzą szkolenia dla trenerów HEDW, posiadają dostęp do Online Ajax Academy, a także dostają bilety na mecze 1-zespołu najlepszej drużyny w Amsterdamie.

Jakie gry stosują ?
Najwięcej występuje małych gier z ograniczoną przestrzenią oraz bardzo szybkim tempem. Nie grają na rzuty rożne co znacznie przyśpiesza granie kiedy bramkarz szybko reaguje i wznawia co ważne każdą piłkę od tyłu do najbliższego zawodnika. Odmiany gier to oczywiście dodanie 1 zawodnika neutralnego, ograniczenie liczby kontaktów do 2 czy 1 lub zmuszenia do grania na 2 kontakty ( zawodnik musi 2 razy dotknąć piłkę dopiero wtedy może podać ) lub dodają zadania drużynowe np. z przejściem za połowę bądź wymianą 5 podań co umożliwia zdobycie bramki. W młodzieży tak jak w klubie, z którym współpracują stosują gry od 4×4 do 7×7, w których stosują zbliżone zasady jak w seniorach (poziom wyszkolenia technicznego zawodników im na to pozwala).

Zainteresowanie piłką nożna ?
Jak widać na zdjęciach odpowiednik naszej ligi okręgowej ma warunki na miarę naszej kochanej ekstraklasy, ale tu nie ma co porównywać. W samym Amsterdamie takich sportowych parków jest ok 32 w każdym po ok 30-40 boisk i od 5 do 10 klubów. Każdy z nich ma miano amatorskiego. Do rozgrywek mają zgłoszonych minimum 15 zespołów. Dla przykładu Polski klub amatorski ma kilka drużyn młodzieżowych i zespół seniorów, klub WV HEDW ma ich włącznie z seniorami, juniorami oraz drużynami oldbojów i amatorów ok 40… Z przykrością muszę to stwierdzić, że pracując na co dzień w klubie z aspiracjami do II ligi, to taki Holenderski 5-ligowiec niczym się nie różni, a wręcz poziomem sportowym, podejściem do treningu i profesjonalizmem bije nas na głowę !

BwuDTFaIcAAFGKZ.jpg large
GALERIA