Staż trenerski Crystal Palace Academy


Od 31 stycznia do 5 lutego przebywaliśmy wraz z trenerem Bałtyku Gdynia Mateuszem Szczepkowskim na stażu w Crystal Palace Academy. Klub Angielskiej premier league dał się poznać z bardzo ciekawej strony. Zaczynając od obiektów treningowych kończąc na trenerach oraz zawodnikach akademii. Nie ma co ukrywać, że pod względem warunków do pracy, zasad panujących w centrum treningowym, i możliwości finansowych, to jesteśmy bardzo, ale to bardzo daleko za nimi.

Zrzut ekranu 2016-02-04 o 21.53.10

Zacznę od centrum treningowego. Od kiedy trenerem pierwszego zespoły jest Alan Padrew na głównym obiekcie treningowym „Crystal Palace training ground” trenują tylko First team i U21. Zespoły U18 oraz U16 trenują na obiektach Goals Sports Centre, gdzie do swojej dyspozycji mają 4 pełnowymiarowe trawiaste boiska, 1 sztuczne, hale trenigową, stołówkę, gdzie jedzą śniadania i obiady, szatnie, pokoje fizjoterapeutów, siłownię i miejsce do odnowy biologicznej. Drużyny od U7 do U14 trenują w National Sports Centre znajdującym się w Crystal Palace Park, gdzie posiadają sztuczny plac podzielony na kilka boisk, a także sztuczną murawę pod balonem.

Opiekunem naszego stażu był trener bramkarzy Tomasz Król, który w Angielskim klubie pełni funkcję „Head of Goalkeeping in Foundation Phase” czyli koordynator bramkarzy w wieku U7-U11.

Akademia Crystal Palace dąży, aby ich zespoły grały ofensywny i atrakcyjny dla oka futbol. Wszystkie grupy wiekowe opracowują styl grania oparty na posiadaniu piłki, ma on ukształtować graczy, aby mogli rywalizować na najwyższym poziomie. Przez cały czas zespoły CPA starają się budować swoje ataki od tyłu, chcą rozwijać zawodników, aby nie mieli problemów z rozegraniem piłki pod presją przeciwnika. Wszystkie zespoły dążą do gry systemem 1-4-3-3, który cały czas ewoluuje podczas gry w 1-4-2-3-1 oraz 1-4-5-1. W defensywie zespoły uczą się jak nacisnąć na przeciwnika, aby skutecznie odebrać piłkę, a także umiejętnie ją potem rozegrać. Bardzo duży nacisk kładą na pojedynki 1×1, 2×2, 3×3, 4×4 i małe gry z przejściem do przewagi liczebnej przy dodaniu neutralnych zawodników.

Akademia podzielona jest na cztery fazy rozwoju.

U7/U8 PRE ACADEMY
U9/U12 FOUNDATION PHASE
U13/U16 YOUTH DEVELOPMENT PHASE
U18/U21 PROFESSIONAL DEVELOPMENT PHASE

Grupy od U15 do U21 funkcjonują na bazie 4-tygodniowego cyklu, który podzielony jest na 4 fazy gry.

– 1 tydzień – ATAK
– 2 tydzień – PRZEJŚCIE Z ATAKU DO OBRONY (transfer negatywny)
– 3 tydzień – OBRONA
– 4 tydzień – PRZEJŚCIE Z OBRONY DO ATAKU (transfer pozytywny)

Chcą produkować więcej piłkarzy dla pierwszej drużyny niż inne kluby z Londynu. Ich piłkarze mają osiągać poziom międzynarodowy. Rekrutują graczy z obszarów południowego Londynu, którzy spełniają warunki dołączenia do ich akademii. Zawodnicy w CPA są dobrze wyszkoleni technicznie, mają dobre warunki fizyczne, mają rozwiniętą inteligencję piłkarską na takim poziomie, że mogą rywalizować w rozgrywkach z innymi klubami. Każdy mecz od kategorii U7 do U21 jest nagrywany i opracowany przez klubowych analityków przez co trenerzy wiedzą nad jakimi elementami muszę jeszcze pracować.

IMG_8308

Zawodnicy są objęci klubową opieką medyczną oraz psychologami, których rola jest bardzo ważna na każdym etapie rozwoju młodego piłkarza. Chcą aby piłkarz, który wychodzi z ich akademii był przygotowany do życia zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz świata futbolu. Edukacją są również objęci rodzice, na temat klubowych aspektów, które mogą pozytywnie wpłynąć na rozwój ich dziecka. Co rzuciło się od razu w oczy, na pierwszym meczu U13 pomiędzy Crystal Palace a Dartfod FC rodzice jednych jak i drugich nie odzywali się przez cały mecz. Jedynie klaskali brawo po bramce lub po dobrej akcji swojego zespołu.

IMG_8260

Zawodnicy są monitorowani co 6 tygodni. Każdy z rodziców dostaję po tym czasie kartę z osiągnięciami dziecka na daną chwilę, zawiera ona plusy i minusy lub aspekty, które dziecko musi poprawić, jeżeli chce zostać w klubie. Oczywiście nie jest to kartka dla rodzica z przekazem proszę to zrobić i wrócić. Klub daję informację rodzicom, aby byli świadomi na jakim etapie rozwoju jest jego dziecko.

Zawodnicy, którzy są zapraszani do CPA na testy, otrzymują 6 tygodni na pokazanie swoich umiejętności. W tym okresie jest rozgrywanych min 5 meczów, w których bierze udział jak członek zespołu z tego względu, że do 18 roku życia dzieci w Anglii grają mecze towarzyskie lub wyjeżdżają na turnieje. Rywalizacja ligowa zaczyna się dopiero od zespołów U18.

Co do szkolenia dzieci i młodzieży w CPA, to bardzo dużo występuje małych gier zadaniowych oraz fragmentów gry w postaci 1×1, 2×2, 3×3, 4×4 oraz przejść do przewagi liczebnej. W tygodniu, który obserwowaliśmy, w zespołach od U7 do U14 rzadko kiedy występowała forma ścisła. Starają się, aby warunki treningu były jak najbardziej zbliżone do gry właściwej.

To jest pierwsza fala informacji o stażu w Crystal Palace. Niedługo pojawi się mój wpis dotyczący tylko i wyłącznie zespołu U18. Poświęcony on będzie całemu mikrocyklowi jaki obserwowałem, a także informacjami na temat tego zespołu – jak funkcjonuje, kto jest w sztabie szkoleniowym, gdzie trenują itd. Mateusz poświęci swój wpis młodszym grupom treningowym i opiszę gry od U9 do U14 stosowane w akademii. Na koniec mogę, także dodać, że dzięki uprzejmości dyrektora akademii Bena Smitha, otrzymaliśmy wejściówki na mecz Premier League pomiędzy Crystal Palace a Bournemouth AFC i mogliśmy na żywo obejrzeć zmagania pierwszego zespołu, a także zobaczyć Polski akcent w tym meczu pod postacią Artura Boruca, który obronił piłkę meczową i jego drużyna wywiozła z Palace 3pkt.

Z tego miejsca chciałbym serdecznie podziękować naszemu koledze Tomkowi Królowi za poświęcony nam czas i pomoc przy odbyciu stażu w Crystal Palace Academy. Dał się poznać jako bardzo otwarta i pełna pasji osoba. Obserwowaliśmy również jak trenuję z bramkarzami i było widać, że oddaje temu całe swoje serce. Oby było więcej tak sfiksowanych ludzi na tym punkcie jak Ty ! 🙂