Staż trenerski Ajax Amsterdam


Nie będę pisał wstępu tylko przejdę od razu do konkretu. To co zobaczyliśmy wraz z trenerem Robertem na miejscu przerosło nasze najśmielsze oczekiwania.

budynek

Ośrodek treningowy o nazwie „De Toekomst„, posiada:

– 2 stadiony z pełnowymiarowymi płytami, sztuczna oraz naturalna
– 3 boiska naturalne dla zawodników akademii
– 3 boiska ze sztuczną trawą dla zawodników akademii
– Boisko wielofunkcyjne (pole do koordynacji, siatko-noga, batuty, bieżnia, podbiegi)
– Pełnowymiarowe sztuczne boisko pod balonem
– Główny budynek klubu z całym zapleczem sanitarnym, restauracją, dwoma siłowniami dla pierwszego zespołu oraz dla zawodników akademii, basen i inne przyrządy służące do zajęć z odnowy biologicznej.
– 2 boiska dla pierwszego zespołu, są zasłonięte, ponieważ trener Frank De Boer zamknął treningi.

Jest to absolutny TOP w Holandii.

boiska

Untitled 1

Opiekunami naszego stażu byli:

Koordynator „BOVENBOUW 2014/15” czyli U-17 B1, U-18 A2, U-19 A1 – Said Ouaali
1

Były zawodnik FC Amsterdam, Twente Enschede, Middlesbrough, FC Den Haag,
obecnie trener w akademii – Heini Otto
Haini Otto5
Panowie przedstawili nam program „BOVENBOUW 2014/15” dla juniorów A1, A2 oraz B1. Wszystkie te drużyny trenują 4 razy w tygodniu plus rozgrywają mecz ligowy. Na te 3 zespoły przydzielonych jest 4 trenerów, 3 wiodących i koordynator (każdy z nich musi posiadać licencje UEFA PRO) wspomagają ich trenerzy przygotowania motorycznego, judo, odnowy biologicznej oraz psycholodzy. Pracują z zespołem 6 tygodni, po tym czasie następuje zmiana.

Co ma dać taka 6 tygodniowa rotacja ?
– Uświadomić każdego z trenerów o potencjalne danego zawodnika
– Zawodnicy uzyskują przewodnika, każdy z nich reaguje inaczej na innego trenera
– Gracze nie są uzależnieni od wizji jednego szkoleniowca
– Indywidualne podejście

„Trener nie ma zespołu, a ma zawodników”

Do tego dochodzą treningi indywidualne (bramkarzy, obrońców, pomocników, napastników)

Monitoring i kontrola zawodników
Bardzo ważną sprawą w akademii jest analiza wideo – treningów, sparingów, meczów ligowych. Jest to podstawa oceny zawodników. Piłkarzy podczas zajęć treningowych obserwują klubowi specjaliści oraz skauci. Bramkarze mają robione RTG nadgarstka na podstawie, którego lekarze potrafią określić ich potencjalny wzrost. Każdy zawodnik jest przez monitorowany przez rok czasu, po jego upływie dowiaduje się czy zostaję w akademii na kolejny czy też musi się z nią pożegnać.

System jakim grają ?
Drużyny Ajaxu dążą do gry systemem 1-4-3-3, chcą grać ofensywny i atrakcyjny dla oka futbol. Założeniami przewodnimi jest gra od bramkarza i konstruowanie akcji od tyłu. Jeżeli odbierają piłkę chcą jak najszybciej zagrać do przodu z pominięciem linii pomocy, co wiąże się z szybkim zdobywaniem terenu i tworzeniem sobie sytuacji bramkowej. Robią to poprzez zagranie dłuższej piłki na 9, 11 czy 7. Zasada 5 sekund, kiedy chcą odebrać piłkę i korzystać z dezorganizacji gry przeciwnika. Zawsze starają się grać wysokim pressingiem, tak żeby przeciwnik nie rozgrywał akcji od własnej bramki.

Formy i metody treningowe ?
Generalnie z naszych obserwacji i z tego co przekazał nam koordynator to najwięcej występuje małych gier oraz fragmentów gry. Metoda jak wszędzie ta sama, jeżeli chcesz coś opanować do perfekcji to musisz stosować m. powtórzeniową. Trening składa się z rozgrzewki w młodszych kategoriach zabawy z piłką, czucie piłki, „rondo” tzw. dziadek w starszych rocznikach rozgrzewka z trenerem przygotowania motorycznego – część główna to zazwyczaj jedno ćwiczenie z kilkoma odmianami bez specjalnych zmian w położeniu, przekładaniu pachołków czy przestawianiu bramek. Część końcowa to zawsze gra 4×4, 6×6, 7×7 u starszych dodają zawodnika neutralnego. Bardzo często przerywane ćwiczenia bądź gry, tłumaczenie błędów i naprowadzanie zawodników na prawidłowy tok myślenia.
„Trenuj tak, jak grasz w meczu”

Tomasz Byszko, Frank de Boer Trening pierwszego zespołu   Pierwsza drużynaJasper Cillessen
Ku naszemu ogromnemu zdziwieniu zostaliśmy zaproszeni na czwartkowy trening 1-zespołu, gdzie oglądaliśmy jednostkę treningową prowadzoną przez sztab szkoleniowy:
Frank De Boer – I Trener
Dennis Bergkamp – Asystent Trenera
Hennie Spijkerman – Asystent Trenera
Carlo l’Ami – Trener Bramkarzy
To było coś czego z Robertem nie zapomnimy do końca życia… Mentalność, dynamika, podejście, cała otoczka tego treningu. Oczywiście nie obyło się bez rozmowy i wspólnego zdjęcia z Arkiem Milikiem.

unnamed

Reasumując przez te kilka dni obserwowaliśmy grupy treningowe U-9, U-10, U-13, U-17, U-18, U-19 oraz 1-zespół, a także zwiedziliśmy świątynie Holenderskiej piłki Amsterdam arenę. Zobaczyć to na własne oczy to coś wspaniałego, aż człowiek chce tam zostać. Wszystko na najwyższym poziomie dostosowane do zawodników i ich poziomu. Trener ma pełen komfort pracy. Przychodzi o 10 wychodzi o 16 robi to co kocha w miejscu, gdzie lepiej być nie może 😉 Nasz kraj ma jeszcze bardzo długą drogę do takiego poziomu jaki zastaliśmy u naszych Holenderskich kolegów. Panowie i Panie trenerzy jak będziecie mieli okazje jechać na jakikolwiek staż za granice, to nawet przez chwile się nie zastanawiajcie 😉

IMG_3302

Dziękujemy Marek ;)

Z tego miejsca chciałbym serdecznie podziękować tym dwóm Panom na zdjęciu. Robert Reiwer oraz Marek Kujach, bez których nie znalazłbym się na tym stażu.