Kurs wyrównawczy UEFA-B


UEFA B

   W dniach 8-16 maja mieliśmy okazję wybrać się wraz z Waldemarem Szpręglewskim (Gedania Gdańsk U-12) na kurs wyrównawczy UEFA-B w Grodzisku Wielkopolskim. Wszystko pod patronatem PZPN od samego początku do końca było zorganizowane bardzo profesjonalnie. Dbał o to Przemek Prętkiewicz z Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz trenerzy z DFB: Marek Wanik (UEFA PRO) i Dariusz Szubert (Obecnie na kursie UEFA PRO). W pierwsze dwa dni odwiedzili nas Stefan Majewski (Dyrektor sportowy PZPN), Marcin Dorna (trener reprezentacji Polski U-21) oraz dr Robert Śliwowski (Lech Poznań). Całość odbywała się na terenie obiektów Dyskoboli Grodzisk Wlkp. Spaliśmy w hotelu „Groclin”, co bardzo fajne wszyscy musieli być ubrany w ten sam sprzęt firmy nike. Może to drobnostka, ale jak wszyscy wyglądają tak samo to czują się dobrze w swoim środowisku i zaczynają tworzyć kolektyw.

   Kurs sam w sobie był niezwykłym przekazem ogromnej wiedzy merytorycznej jak i praktycznej. Wszystkie zajęcia były naprawdę bardzo ciekawe, a to rzadko się zdarza, aby każdy temat mógł tak samo mocno zainteresować. Przekaz i energia obu trenerów z DFB coś naprawdę niesamowitego. Podczas wszystkich zajęć poznawaliśmy niemiecki system szkolenia w grupach wiekowych 6-12 lat, który w obecnych czasach procentuje bardzo mocno. Widać to po ostatnich osiągnięciach pierwszego zespołu reprezentacji Niemiec.

Według mnie ten kurs ma, także wiele innych zalet. Na szkolenie przyjeżdża 32 trenerów z całej Polski. Po dwóch z każdego województwa. Możliwość poznania tych wszystkich ludzi, wymiana doświadczeń to niewątpliwie jeden z większych plusów. Na samym początku takie Polskie rozpoznanie, cisza na stołówce, wykładach, a później wychodzi obok kogo siedziałeś. Przez dwa dni nie wiedziałem, ze szkolę się razem z synem Kazimierza Kmiecika, Grzegorzem… To nie wszystko, bo parę ławek dalej siedział Jacek Markiewicz były zawodnik Jagiellonii Białystok oraz Korony Kielce obecnie trener grup młodzieżowych w klubie Talent Białystok. Pan Adam najstarszy uczestnik kursu brał udział w procesie wychowywania m.in. Grzegorza Wojtkowiaka czyli obecnego reprezentanta kraju. Można poznać naprawdę wspaniałych, uśmiechniętych i pełnych pasji ludzi. Cieszę się bardzo, że miałem okazję spotkać właśnie taką grupę, bo poza kursem to rozmowy z nimi dały mi dużo do myślenia.

Jak już wyżej wspomniałem było bardzo dużo zajęć, ale co ważne dużo zajęć praktycznych. Mogliśmy na własnej skórze wypróbować wiele nowinek. Wszystkie zagadnienia starannie były objaśniane, a później pokazywane na treningu.

Trener Dariusz Schubert opowiada o współpracy Polsko-Niemieckiej i kursie wyrównawczym UEFA-B w Grodzisku.


Zaliczenie składało się z trzech części:
– egzamin pisemny
– egzamin praktyczny
– egzamin ustny

    Na ostatnie zaliczenia do komisji dołączyli trenerzy Andrzej Dawidziuk oraz Paweł Podgórski.

    Całe to szkolenie traktuje jako kolejny pokonany stopień w mojej przygodzie trenerskiej. Każdy ma swoje marzenia i ja właśnie w taki sposób chce je realizować. Co bardzo miłe Magdalena Syta oraz nasza dwójka z woj. Pomorskiego została wyróżniona dodatkowo za zaliczenie całego kursu z oceną bardzo dobrą. Nie będę ukrywał, że zadziałało to jako bardzo mocny bodziec do kolejnych kroków w świecie „trenerki”.

Untitled 3

 

Z tego miejsca chciałbym podziękować absolutnie wszystkim osobom związanym z tym kursem. Od pana Andrzeja Grajewskiego, bez którego nie byłoby współpracy Polsko-Niemieckiej do wszystkich, których w Grodzisku poznałem. WIELKIE DZIĘKI 😉

GALERIA