Szkolenie „Big 6” na etapie U8 – U13 (Warszawa)


   Jakiś czas temu kilku dyrektorów oraz koordynatorów sześciu akademii w Polsce spotkało się, aby porozmawiać jak poprawić szkolenie dzieci i młodzieży w naszym kraju. Dzisiaj można się pochwalić efektami: rozgrywki „Big 6” dla roczników 2006/2007 w tym roku 2007/2008, spotkania towarzyskie we wszystkich grupach wiekowych od U8 do U19, centralna liga juniorów U15 oraz szkolenia dla trenerów wszystkich akademii, które należą do grupy „Big 6”. Jest to świetna inicjatywa mająca na celu poprawę jakości każdej akademii oraz poszerzenia warsztatu trenerów, którzy w każdym klubie odpowiadają za poszczególny przedział wiekowy. Spotkanie w Warszawie było pierwszym i zrobiło na mnie bardzo pozytywne wrażenie, jeżeli każde następne będzie tak wyglądało to chciałbym jeździć tylko na takie szkolenia.

   Jako pierwszy wystąpił Piotr Urban trener, który obecnie jest koordynatorem w grupach wiekowych Legii Warszawa U12 – U17. Większość życia spędził w Hiszpanii, gdzie rozwijał się jako zawodnik, a także jako trener. W swoim czasie odpowiadał za tworzenie metodologii szkolenia w grupach młodzieżowych Osasuny Pampeluna. Opowiadał właśnie o okresie spędzonym w Hiszpanii i jak on postrzega szkolenie młodzieży. Ciekawostką było, że dzieci do U11 grają w futsal 5×5 w przedziale U11-U12 grają 7×7 lub 8×8 na szerokości boiska, a od U13 zaczyna się rozgrywki 11×11.

   Poniżej procentowa tabelka jak za jego czasów szkolono pod model gry, a także pod zagadnienia techniczne.   Trener Urban przedstawił także przykładową jednostkę treningową na zawodnikach U13 akademii Legii Warszawa.

Doskonalenie uderzenia piłki głową.

Doskonalenie podań z akcentem szybkościowym zakończonym uderzeniem na bramkę.

Fragment Gry – 4×4, zawodnicy wymieniają podania w linii obrony, która drużyna szybciej przejdzie z jednej strony na drugą ta może atakować na bramkę przeciwnika.

 

   Kolejnym prelegentem była Akademia Lecha Poznań, którą przedstawiał Amilcar Carvalho. Trener opowiadał o szkoleniu w akademii i o ogólnych zasadach jakie panują w Lechu. Co też warte podkreślenia pracują na fundamentach gry co jest bardzo popularne w Portugalii skąd pochodzi trener koordynator grup młodzieżowych Lecha Poznań. Jeżeli ktoś chciałby się bardzie zagłębić w Fundamenty gry polecam szkolenia oraz książkę Tomasz Tchórza oraz Mateusza Ludwiczaka „Dorastanie w Grze” dla kategorii wiekowej U8 – U12.

   W niedzielę swój mikrocykl treningowy oraz pokazową jednostkę treningową przedstawiła Akademia Lechii Gdańsk, której przedstawicielami byli trenerzy zespołu U11, Mateusz Michalski oraz Paweł Rosiński. Tematem wykładu był: „Mikrocykl tygodniowy Akademii Lechii Gdańsk U11”, a jednostki treningowej: „Doskonalenie podań i przyjęcia kierunkowego w małych grach. Poniżej przedstawiamy w formie graficznej jednostkę treningową, a także wideo z jednego środka treningowego.


Doskonalenie podań i przyjęcia kierunkowego z akcentem szybkościowym.

Grupa treningowa U11 Akademii Legii Warszawa.

Na koniec szkolenia głos zabrał Menadżer Akademii Legii Warszawa – Radosław Mozyrko.

Opowiadał wszystkim zgromadzonym o swoim pomyśle na młodzież Legii, o tym jak będą budować jednostki treningowe na co składa się ich mezocykl i dlaczego tak jest. Już na początku szkolenia bardzo fajnie aktywizował do współpracy wszystkich trenerów z każdej akademii poprzez wspólne ćwiczenia oraz zadania, które miały na celu zaprosić nas do wspólnych rozmów, wymiany poglądów oraz dzielenia się własnymi doświadczeniami. W swojej części praktycznej przedstawił bardzo ciekawe gry, które miały różne zadania od zadań indywidualnych (np. zamknięty w sobie zawodnik dostał zadanie indywidualne, aby po każdej akcji dawał pozytywne sygnały dla swojego zespołu) do zadań grupowych, gdzie w odbiorze piłki gdy zawodnicy drużyny przeciwnej wymieniali podania, wybrali sobie moment, w którym mogą zaatakować i odebrać piłkę przy udziale 3 najbliższych osób. Bardzo ciekawym elementem było rownież zatrzymanie przez trenera zespołu i wyznaczenie jednego zawodnika, który musi zamknąć oczy i powiedzieć, gdzie ustawieni są jego zawodnicy.

Przykładowy mezocykl zespołu U12 Akademii Legii Warszawa.

 

Oby więcej było takich warsztatów !