Relacja z Lech Conference 2016 [WIDEO]


Czołem Trenerzy,

Chciałem podzielić się z wami spostrzeżeniami z Lech Conference, która odbyła się 2 grudnia w Poznaniu.
Wybrałem dla mnie osobiście najciekawsze tematy, ale jeżeli macie jakieś inne spojrzenie na to co zostało przedstawione na konferencji to zapraszam do kontaktu lub do komentowania tego wpisu.

Zaczął trener reprezentacji do lat 21 – Marcin Dorna

Generalnie całe swoje wystąpienie poświęcił Narodowemu modelowi gry, ale między wierszami powiedział bardzo fajną rzecz, która utkwiła mi w pamięci. Dokładnie mówił o małych grach, w których występują zawodnicy neutralni. W małych grach podczas treningu na zawodników neutralnych dajemy zawodników  najbardziej kreatywnych, takich co sprawią, że gra będzie bardziej płynna. Najczęściej podczas treningu zapominamy o zmianie tych zawodników, a teraz się zastanówmy. Taki zawodnik co jest podczas gry z akcentem na fazy przejściowe tylko zawodnikiem neutralnym bierze udział jedynie w fazie „atakowania” nie ma udziały przy transferze negatywnym i pozytywnym. Niby mały szczegół, a bardzo znaczący. Dlaczego ? W trakcie meczu wymagamy od swoich zawodników wszystkiego czego ich nauczyliśmy, a powinniśmy zadać sobie pytanie czy oby na pewno zrobiliśmy wszystko tak, aby ten zawodnik wiedział jak w danej sytuacji ma się zachować na boisku.

15203351_978626465615009_8500728800495520313_n

Kolejnym prelegentem, który mnie zaciekawił, a był drugi po trenerze Dornie był Joachim Eble ze Szwajcarskiego FC BASEL.

Trener z ogromnym doświadczeniem w pracy z młodzieżą, swój czas poświęcił na przekazanie nam informacji oraz poprowadzenie zajęć praktycznych z zakresu mentalnego oraz motorycznego w rozwoju piłki dziecięcej. Przedstawił jak w ich akademii wygląda szkolenie od U7 do U9, a także na co najbardziej zwracają uwagę na tym szczególnie ważnym etapie rozwoju młodych piłkarzy. Ich celem jest nadrabianie deficytów ruchowych jakie występują u dzieci. Robią to dwa razy w tygodniu poprzez wszechstronny rozwój w różnych dyscyplinach sportu np. pływanie, judo czy wspinaczka. Dążą do tego, by zawodnik nie uczył się automatyzmu, a poznał różne drogi rozwoju, które w przyszłości będą procentowały w jego „karierze”. W typ etapie szkolenia grupy treningowe liczą maksymalnie 8 zawodników. Moim skromnym zdaniem uważam, że to świetna droga. Będąc na stażu w Ajaxie na tym etapie szkolenia robiono dokładnie to samo, zajęcia z judo, koordynacji, pływania czy zajęcia sprawnościowe na torze przeszkód, a co też ciekawe podczas treningu piłkarskiego występują różne rozmiary piłek od 1 do 5.

 

1) Ćwiczenie doskonalące percepcję czyli inaczej postrzeganie oraz poprawiające sposób reagowania w danej sytuacji. Zawodnicy w środku prowadzą piłkę oraz jednocześnie wymieniają się talerzykami różnego koloru. ( Można podpiąć to pod metodę „Life Kinetik” ) Na sygnał trenera zawodnicy muszą przemieścić się jak najszybciej do swojego koloru.

fc-basel-1

2) Tak jak wyżej zawodnicy prowadzą piłkę, lecz już nie dobiegają do kolorów. Pojawia się nowy element jakim jest piłeczka do tenisa. Chłopcy mają za zadanie prowadzić piłkę oraz podrzucać równocześnie piłkę. Dla dzieci w tym wieku jest to bardzo trudne równocześnie łączyć dwa ruchy wychodzące z kończyn dolnych i górnych, ale po to jest trening, aby poszczególne zdolności kształtować już od najmłodszych lat.

fc-basel-2

3) Dzieci ustawione w „kole”. Muszą podawać do siebie piłkę w określony sposób. Górą, Po koźle oraz po piłkarsku ziemią.

fc-basel-3

4) Ostatnie z ćwiczeń, gdzie było wiele odmian, każdy z was po zobaczeniu na pewno z 5-6 odmian wymyśliłby jak to się mówi z kapelusza. Ćwiczenie typowo w formie ścisłej, zawodnicy ustawieni na przeciwko siebie, jeden ma piłkę a drugi dwie piłeczki tenisowe. Po odegraniu piłki do partnera musi podrzucić piłeczki i je złapać.

fc-basel-4

Po Szwajcarskim wykładzie przyszedł czas na Rafała Ulatowskiego , przedstawiciela Akademii Poznańskiego Lecha. Na początku swojego wystąpienia skupił się na przedstawieniu struktur Akademii, a później oddał głos swoim trenerom, którzy w praktyce przedstawili przykładowe środki treningowe do współpracy napastnika i ofensywnego pomocnika w aspektach treningu pozycyjnego w fazie atakowania wynikającej z modelu gry. (Kliknij na zdjęcie, jeżeli chcesz zobaczyć je w większej rozdzielczości)

img_2492 img_2493

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przykładowe środki treningowe do powyższego tematu:

 

1)  lech-poznan-1

2)  lech-poznan-2

3)  lech-poznan-3

4)  lech-poznan-4

5)  lech-poznan-5

 

ivoOstatnią z osób, która mnie zaciekawiła był Ivo Hain trener U12 w klubie AC Sparta Praga. Tematem zajęć był: Zindywidualizowany trening w mikrotaktyce z odniesieniem do modelu gry i modelu treningu w fazie atakowania. Trener Sparty większą część poświęcił praktyce co na pewno uatrakcyjniło jego wystąpienie. Odniósł się także do części wstępnej treningu czyli rozgrzewki. W Sparcie stosuje się gry, które maja rozwijać poszczególne umiejętności techniczne. np. Gra na jedną bramkę 6×6 samą głową, bramka liczy sie tylko z powietrza, to tylko jeden z przykładów jakie nam trener przekazał. Poniżej środki treningowe prosto z Czech:

1) 1×1

 sparta-praga1

2) Gra na 4 bramki, każdy broni swojej, z tej strony gdzie wypadnie piłka lub zostanie zdobyta bramka zawodnik z tej strony zaczyna.

sparta-praga2

3) Gra 4×4 + 3 Neutralnych. Celem jest utrzymanie się przy piłce, szybka organizacja w ataku oraz płynne przejście do obrony po straci piłki.

sparta-praga3

Niestety nie mogłem zostać na ostatnim wykładzie trenerów z Dynama Zagrzeb.. podobno były jedne z lepszych. Jakie wy macie na ten temat opinie ?