Relacja z kursu skautingowego IPSO (level II)


W ostatni weekend sierpnia miałem przyjemność wraz z trenerem U14 Grzegorzem Grzegorczykiem, a także Jarosławem Bieniukiem, Markiem Jóźwiakiem oraz Zbyszkiem Oszmaną analitykiem pierwszego zespołu Lechii Gdańsk uczestniczyć w kursie dla skautów IPSO (level II). Szkolenie było rozłożone na dwa dni podczas, których poruszane były zagadnienia związane z analizą indywidualną oraz drużynową.

Wykłady prowadził Colin Chambers. Wieloletni skaut klubów z Angielskiej Premier League oraz Championship. Obecnie jest skautem drużyny Middlesbrough F.C. Odnosił się do poszczególnych zagadnień analizy indywidualnej zawodników jak i całych drużyn. Wymieniał bardzo istotne uwagi, które w przyszłości mają nam pomóc wychwycić podczas meczu te najmniejsze detale, które bardzo często przeważają o jego wyniku.

14183687_908217635989226_6245578751021609811_n

W jednej z prezentacji widniało pytanie:
How and what at look for in Team Assessment ? czyli Jak i na co zwracamy uwagę przy ocenie zespołu.

Colin wymienił 4 zagadnienia:

Tactics / Taktyka (jak atakują, bronią, jak zachowują się po stracie piłki itp.)
Players / Zawodnicy (indywidualności, współpraca, komunikacja itp.)
Units / Formacje (Ustawienie zespołu, na początku oraz w trakcie w poszczególnych fazach meczu)
Other factors / Inne czynniki (pogoda, murawa, warunki meczowe itp.)

Każde z wyżej wymienionych zagadnień Colin starał się wyjaśnić, przetłumaczyć oraz pokazać na przykładzie meczów, których fragmenty analizowaliśmy. Bardzo fajnie, że szkolenie odbywało się w formie warsztatów, a także dyskusji oraz wymianie poglądów. Otrzymaliśmy wiedzę: jak starać się obserwować 11 zawodników podczas meczu, jak oceniać silne i słabe strony zespołu oraz jak obserwować spotkanie, aby nie umknęły nam wszystkie charakterystyczne rzeczy, które moglibyśmy wykorzystać w kolejnym meczu.

Egzaminem końcowym tego kursu była analiza zespołu Bruk-Bet Termalica w spotkaniu z Gdańską Lechią. Raport z tego spotkania zostanie oceniony przez Colina Chambersa oraz jego współpracowników z organizacji IPSO. W przypadku pozytywnego zaliczenia kursu, absolwent otrzymuje certyfikat IPSO level II.

Kilka zdań od trenera Grzegorza Grzegorczyka:

Uważam, że analiza meczowa to trudny ale bardzo ważny dział w piłce nożnej i każda niezbędna wiedza jak i właściwe podejsc do analizy zawodnika-druzyny ma ogromne znaczenie. Liczy się każdy szczegół, który w rozrachunku końcowym może mieć znaczący wpływ na nasze spostrzeżenia na obserwowany przez nas element z zakresu taktyki. Szkolenie, które razem odbyliśmy pozwoliło spojrzeć na analizę z innej strony i pokazało nowe możliwości oceny gracza i zespołu podczas walki sportowej.