#Obserwacja – przykładowe ćwiczenia


Poniżej przedstawiam zaobserwowane na treningach, stażach czy konferencjach trenerskich kilka przykładów ćwiczeń doskonalących obserwacje. Temat znacznie zaniedbany w grupach juniorskich co przekłada się na dalszy rozwój zawodnika. Działania techniczne podczas gry są ważne, lecz znacznie ważniejsze jest czy te umiejętności mądrze wykorzystamy poprzez obserwacje i antycypacje gry.

1) Zawodnicy znajdują się w środku pola, gdzie na zewnątrz jest kilka kolorowych talerzyków. Zadaniem w środku jest prowadzić piłkę w różnych formach (trener wybiera) i jednocześnie wymieniać się talerzykami, na sygnał mają za zadanie dobiec jak najszybciej do koloru talerzyka, który trzymają w ręce. Jest to forma pobudzenia zawodników poprzez doskonalenie obserwacji oraz czasu rekacji.

Obserwacja 3

 

2) Określona liczba zawodników znajduję się na kolorowych talerzykach, które wyznaczają pole ćwiczenia. Druga połowa prowadzi piłkę w środku. Zawodnicy na zewnątrz oraz Ci w środku trzymają w ręce talerzyki. W momencie podania zawodnik, który podaje, musi zobaczyć jakiego koloru talerzyk ma adresat jego podania i dobiec do wyznaczonego koloru. Zawodnik, którzy otrzymał podanie, wprowadza piłkę do pola i szuka następnego partnera.

Obserwacja 2

 

3) Zawodnicy podzieleni na kilka kolorów. Można to ćwiczenie zrobić oczywiście na mniejszy podział. Zawodnik, który zagrywa piłkę krzyczy kolor do, którego następna osoba ma podać. Po zagraniu wchodzi w jego miejsce do środka i czeka na jedną z trzech piłek (Jako wprowadzenie można zacząć z jedną, żeby zawodnicy się nie pogubili). Jeżeli w danej chwili nie ma możliwości zagrać piłki do danego koloru to zagrywamy piłkę jak najszybciej do wolnego zawodnika.

– Zawodnik podający obserwuje komu można podać piłkę.

– Zawodnik, który otrzymuje podanie musi obserwować gdzie może piłkę zagrać po jej otrzymaniu. Może to robić wbiegając do środka i już zbierając informacje o ustawieniu partnerów.

 

Obserwacja 1

 

4) Ćwiczenie typowe dla środkowych pomocników. Zawodnik przed otrzymaniem podania ma za zadanie odwrócić się i „zebrać informacje”, gdzie jest wolna przestrzeń. Gdy lewa strona jest zajęta jego zadaniem jest przyjąć piłkę w przeciwnym kierunku. Reszta wg opisu na obrazku.

Zrzut ekranu 2018-07-28 o 14.54.14

 

5) Ćwiczenie pod zawodnika numer „9” również związane z obserwacją i „zbieraniem informacji”. Przed otrzymanie podania zawodnik ma za zadanie obserwować co pokazuje trener. Przykładowo na żółty kolor ma zadanie odegrać piłkę z pierwszej, a na czerwony odwrócić się przyjęciem i zakończyć uderzeniem na bramkę. W późniejszej fazie ćwiczenia można dołożyć przeciwnika.

Obserwacja 4