DzielęSięWiedzą, 5. Michał Połomski – Staż FC GRONINGEN


STAŻ W FC GRONINGEN

photo

            W dniach 28.02-10.03 przebywałem na stażu trenerskim w holenderskim klubie FC Groningen. Mój pobyt skupiony był na Akademii FCG w której trenują grupy od U-12 do U-19. Z FCG do piłkarskiego wielkiego świata trafili m.in. Arjen Robben, Luis Suarez czy Ronald i Ervin Koeman.

Ośrodek treningowy zwany jest potocznie „Corpus den hoorn” od nazwy dzielnicy na której jest położony. W skład kompleksu wchodzi 12 pełnowymiarowych boisk w tym 2 ze sztuczną nawierzchnią (oczywiście wszystkie oświetlone), małe budynki socjalne z szatniami, siłownia wraz z zapleczem do odnowy biologicznej, restauracja oraz budynek główny akademii wraz z magazynem sprzętu oraz szatniami głównymi. Na tych samych obiektach trenują także drużyny amatorskiego klubu CRC Groningen w którym swoje pierwsze kroki stawiali m.in. bracia Koeman.

boisko

Boisko ze sztuczną nawierzchnią- w tle budynek główny akademii

            Program stażu, został ściśle opracowany przez FCG- dzień po dniu, godzina po godzinie a wszystko zwieńczone było oglądaniem z loży VIP meczu Eredivisie na Stadionie Euroborg. Oprócz wielogodzinnych obserwacji jednostek treningowych, niemalże każdego dnia miałem programowe zajęcia teoretyczne (trwające od 1,5 do czasami 2,5 h !) z zakresu: filozofii szkolenia, struktury i strategii szkolenia i rozwoju zawodników, skautingu oraz funkcjonowania i istoty szkółek piłkarskich FCG. Muszę tutaj zaznaczyć że wszystkie te wykłady a dokładniej rozmowy połączone z prezentacjami na laptopie oraz tablicy taktycznej odbywały się w cztery oczy (a dokładniej w sześć, gdyż staż odbywałem razem z moim kolegą trenerem- generalnie cały ten staż został zorganizowany tylko dla Nas dwóch). Dodatkowo wziąłem udział w warsztatach KNVB (Królewski Holenderski Związek Piłki Nożnej) w Wildervank organizowanych do współpracy z FCG dla trenerów klubów z okolic Groningen, których tematem były „Jak rozmawiać z drużyną przed, w przerwie i po zakończeniu meczu”- na przykładzie zespołu U-12 akademii. Muszę przyznać że zrobiło to na mnie spore wrażenie- takich tematów w Polsce brakuję !!!.

Szkolenie
Szkolenie KNVB w Wildervank

            Przejdę już do meritum- czyli jak funkcjonuję i pracuję akademia. FCG współpracuję z klubem Cambuur Leeuwarden w zakresie szkolenia. Współpraca opiera się na tym iż- najzdolniejsi zawodnicy z zespołów Cambuur U15/U16 przechodzą do FCG U17 a w zamian za to Groningen przekazuję część zawodników z drużyny U19 w drugą stronę.

…………..W akademii trenuję 8 drużyn (od U12-U19). Wszystkie w jednakowym sprzęcie za który nie płacą ani jednego eurocenta (oprócz obuwia). Do zespołu U12 trafiają najzdolniejsi zawodnicy z klubów współpracujących z FCG, które nazywane są szkółkami (jest ich 5) oraz z inni z pozostałych okolicznych zespołów wyszukani poprzez skauting. Raz w tygodniu na „Corpus den hoorn”- w środę, organizowane są „talent days” dla najzdolniejszych młodych piłkarzy (U-11), którzy trenują w szkółkach. Do tego aby dobrze wyselekcjonować odpowiednią grupę zawodników, raz w miesiącu również na obiektach akademii odbywa się gra kontrolna na której skauci klubu obserwują poszczególnych graczy pod kątem ich przydatności do FCG.

…………..Po okresie selekcji wybrani zawodnicy otrzymują „angaż” w akademii- i co jest ważne, cokolwiek by się działo mają zapewniony rok pobytu w akademii i dopiero po tym okresie klub może podjąć decyzje o jego dalszych losach w strukturach FCG.

…………..Cztery razy w roku każdy zawodnik jest oceniany przez trenerów poprzez odpowiedni formularz. Kryteria jakie są oceniane są podzielone na dwie kategorie- defensywne i ofensywne i co ciekawe nie ma w nich rubryk tego typu- np. prowadzenie piłki po linii prostej od 1 do 10 tylko zawarte są tylko i wyłącznie aspekty taktyczno-decyzyjne, dla przykładu: Zawodnik po odbiorze piłki szuka zagrania do partnera z drużyny- nigdy, czasami, umiarkowanie, często, zawsze
Zawodnicy od U-12 do U-15 nie mogą mieszkać dalej niż 45 min czasu drogi od ośrodka treningowego. Tłumaczone jest to rozwojem psycho-społecznym danego zawodnika- ma się wychowywać w swoim otoczeniu, spać w swoim łóżku, bawić się na swoim podwórku ze swoimi kolegami– tak to w skrócie tłumaczą Holendrzy. Dopiero od U-15 wyszukuje się zawodników spoza regionu. Problem skautingu dla FC Groningen jest fakt iż miejscowość ta jest położona w najmniej zaludnionej części Holandii (ok. 66 tyś zawodników), gdzie dla porównania w regionie gdzie położony jest Rotterdam, Amsterdam i Eindhoven ta liczba jest cztery a nawet pięć razy większa.

motoryka

            Jeśli chodzi o założenia stricte metodyczne, w akademii wszystkie zespoły pracują według periodyzacji taktycznej. Cały proces treningowy musi być precyzyjnie rozplanowany na cały rok, poszczególne tygodnie oraz jednostki- jest to jeden z kluczowych punktów.
Według ich filozofii piłki nożnej najlepiej uczy się po prostu poprzez- granie w nią. Wszystko opiera się sytuacje boiskowe- jeżeli chcesz doskonalić drybling, stwórz do tego sytuację gdzie ten drybling występuję na boisku. Wyjściem do wszystkich, gier-ćwiczeń jest oczywiście system 4-4-3. Formy wyizolowane to maksymalnie 15% objętości zajęć, wszystko poza tym to gry, w różnych formach.
Jeśli chodzi o trening motoryki, to w zespołach U-12 do U-15 realizowany jest dwa razy w ciągu tygodnia- w formie izolowanej !! (4 jednostki treningowe plus mecz w weekend) w części wstępnej. W poniedziałek 45 min, w środę 30 min. W starszych grupach jest to uwarunkowane od konkretnego mikrocyklu treningowego podporządkowanego rozgrywkom ligowym (5-7 jednostek tygodniowo).

mecze
…………..Duże znaczenie w systemie szkolenia FCG ma ilość rozgrywanych spotkań w trakcie roku. W ciągu roku młodsze grupy rozgrywają około 60 meczów (24 ligowe, 23 towarzyskie, 7 turniejów, oraz 6 w pucharowych). Zaznaczę tutaj tylko że w Holandii od U-12 gra się 11v11.
Kluczem do rozwijania świadomości podejmowanych na boisku działań są tzw. Dyskusje z zawodnikami. Polegają na tym że trener poprzez zadawanie pytań naprowadzających doprowadza do sytuacji, gdzie zawodnicy sami dochodzą do wniosków, dlaczego dane działanie jest dobre a dlaczego złe (jest to typowe nie tylko dla FCG ale ogólnie dla holenderskiej szkoły piłki nożnej).

Motoryka U13Trening motoryki U-13

            Jeśli chodzi o sztab szkoleniowy to przykładowy skład na daną drużynę to: pierwszy trener, asystent, kierownik, asystent kierownika, trener przygotowania motorycznego, asystent trenera przygotowania motorycznego oraz trener bramkarzy (który pracuję z kilkoma grupami na raz). Dany trener pracuję z grupą rok, po czym przekazuję ja dalej co ma zapewnić odpowiednią specjalizację na poszczególnym etapie szkolenia.
Jeśli chodzi o personalia to ponad połowa szkoleniowców pracujących w akademii to byli zawodnicy FCG m.in. Peter Hoekstra (gracz m.in. Ajax, Stoke), Sander Van Gessel (Heerenven, Breda).

stadionStadion FC Groningen- Euroborg

Moje wnioski i wrażenia:
– Mentalność ludzi. W Holandii panuje zasada 100% albo nic. Można to zauważyć niemal że wszędzie (nawet w kiosku z biletami). To samo widać w piłce nożnej- od działaczy po samych młodych zawodników.
– Zaangażowanie i podejście. Dla Akademii FCG w teorii jestem typowym anonimem z amatorskiego klubu z Gdańska. W praktyce traktowany byłem z takim szacunkiem i podejściem jakbym co najmniej nazywał się Van Gaal ! Zaangażowanie trenerów, skautów oraz innych osób pracujących w FCG w to żebym jak najwięcej skorzystał i wywiózł jak największą wiedzę z FCG jest po prostu nie do opisania !.
– Logika. Wszystkie założenia szkoleniowe, strategia działania jest podparta czysto logicznym myśleniem i prostymi zasadami.
– Atmosfera. Mecz to święto. Ale nie tylko dla samych zawodników i trenerów ale dla całych rodzin.
– Utożsamianie z klubem. Jak już wspomniałem wszystkie zespoły w akademii trenują w takim samym sprzęcie (dresy, stroje treningowe, stroje meczowe itp.) jak pierwszy zespół.
– Boiska, boiska i jeszcze raz boiska!. Groningen jest miastem w którym mieszka ok. 160 tyś ludzi. Na jego terenie znajduję się 15 klubów amatorskich + FCG. Każde z tych klubów posiada min. 3 pełnowymiarowe płyty w tym jedną ze sztuczną nawierzchnią oraz budynkiem klubowym wraz z restauracją! Nawet te z najniższych lig (odpowiedników naszej B-Klasy). Myślę że jakby popatrzeć na naszą rodzimą ekstraklasę to problem byłby żeby znaleźć więcej niż 3 kluby z takim zapleczem! Obiekty- kluby dostają od miasta lecz muszą je same utrzymywać.
– Ilość trenujących zawodników. W każdym klubie oprócz Akademii FCG zrzeszonych jest od 200 do nawet 900 zawodników. W danej kategorii wiekowej w jednym klubie potrafi funkcjonować nawet 5 zespołów. W naszym kraju ciężko jest nie raz jeden zespół zawiązać…. A przypomnę tylko że w Holandii mieszka 16,8 mln ludzi. Dla porównania w Polsce- ok. 40 mln.
– Współpraca klubów. Wzór !! Kluby z chęcią oddają wybijającego zawodnika do lepszego klubu- dlaczego ?? Bo im to się opłaca. Wiedzą że taki gracz po pierwsze będzie miał lepsze warunki, lepszą rywalizację i że to jego naturalna droga rozwoju, a po drugie- klubom to się opłaca gdyż dostają za transfer pieniądze plus przyszłe korzyści z ewentualnej następnej transakcji. Najciekawsze jest to że gdy dany zawodnik „nie odpali” czyli jak to się mówi nie sprawdzi się to bez żadnych roszczeń wraca do swojego macierzystego klubu.

Na zakończenie:
Myślę że dla Nas trenerów- pasjonatów Holandia to kraj wymarzony. Warunki, mentalność, podejście ludzi, atmosfera. Brak „kolesiostwa”. Kluby ze sobą współpracują na zdrowych zasadach- Nic dodać nic ująć. Inny świat !!!. A to zaledwie 1,5h lotu z Polski !!!

Michu

         Michał Połomski
Trener UEFA B