Dorastanie w grze – „Fundamenty Gry w pigułce”


Kolejne szkolenie za mną, tym razem tematem były fundamenty gry przedstawione przez trenerów Tomka i Mateusza z „Dorastanie w grze“. Konferencja na zasadzie warsztatów, wymiany uwag, możliwości skonfrontowania własnych doświadczeń z tymi, które prelegenci przywieźli z Półwyspu Iberyjskiego. Portugalczycy uważają, że trening to proces, który ma usprawnić wydajność gry i te zajęcia przybliżyły mnie do tego stwierdzenia.

Trenerzy przedstawili nam podstawy czyli fundamenty gry na czym opierała się cała konferencja, a także metodologia, którą wyznają. Dzielą się one na trzy części, określane są jako zbiór zasad dających zawodnikom możliwość szybkiego rozwiązywania problemów taktycznych, z którymi spotykają się w sytuacjach boiskowych (Garganta, Pinto 1994.)

– Ogólne

– Operacyjne

– Podstawowe

– Specyficzne ( występujące od 12 roku życia )

A te rozkładają się na czynniki:

OGÓLNE:
– szukanie przewagi liczebnej

– unikanie równowagi liczebnej

– niedopuszczenie do niedowagi liczebnej

OPERACYJNE:

W Ataku:

– Utrzymanie piłki

– budowa akcji ofensywnych

– wykonanie postępu na połowie przeciwnika

– stwarzanie sytuacji do oddania strzału

– oddanie strzału do bramki

W Obronie:

– Zapobieganie sytuacjom strzeleckim

– próba odzyskania piłki

– zapobieganie postępowi przeciwnika

– ochrona bramki

– zmniejszanie efektywnej przestrzeni gry przeciwnika

PODSTAWOWE:

W Ataku:

– Postęp

– Ofensywna asekuracja

– Mobilność

– Przestrzeń

– Jedność ofensywna

W Obronie:

– Powstrzymanie

– Defensywa asekuracyjna

– Równowaga

– Koncentracja

– Jedność defensywna

Najważniejszym elementem tej całej układanki jest CENTRUM GRY. W grze 11 osobowej to obszar o promieniu 9,15m od zawodnika, który jest w posiadaniu piłki, natomiast w piłce 7 osobowej 9,15 to już średnica centrum gry, a więc promień to ok 4,5 m. Jednym z założeń tej metodologii jest prowadzenie do przewagi liczebnej właśnie w tym obszarze. To bardzo ciekawe, bo nie chodzi tutaj o dany sektor na boisku, a zawodnika, który mógłby się znajdować nawet we własnym polu karnym. Portugalczycy dzielą boisko na 3 tory (boczny prawy, środkowy oraz boczny lewy), a także na 4 strefy (defensywny, defensywny środkowy, ofensywny środkowy i ofensywny) Taki podział daje im łącznie 12 stref a dwie najważniejsze z nich to:

– Strefa środkowa defensywna centralna
– Strefa środkowa ofensywna centralna

Misją takiej pracy jest doprowadzenie do tego, aby dzieci w wieku 8 – 12 lat jak najlepiej zrozumiały grę i przystosowały się do dalszej pracy po okresie „złotego wieku”.

To w skrócie opis mojego ostatniego szkolenia w 2016 roku. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat, który wyżej został rozpoczęty to serdecznie polecam książkę chłopaków „Dorastanie w grze” – Wszechstronny rozwój zawodnika.