#6 Adrian Filipek – Liverpool FC (11-20.11.2016)


W dniach 11-20.11.2016 roku, na zaproszenie The Academy Liverpool FC, miałem szansę uczestniczyć w stażu trenerskim. Była to świetna okazja, aby z bliska przyglądnąć się obiektom treningowym LFC oraz treningom i meczom młodych adeptów piłki nożnej z Liverpoolu. Swoją uwagę skupiałem głównie na sposobie pracy roczników U15 i starszych, ponieważ z takimi rocznikami pracuję na co dzień w Akademii Piłkarskiej Wisła Kraków. Miałem również możliwość przyglądania się młodszym grupom oraz rezerwom pierwszej drużyny LFC, z czego korzystałem.

Liverpool FC Academy jest uważana za jedną z lepszych akademii piłkarskich zarówno w Anglii, jak i na całym świecie. Wielu obecnych i byłych graczy Liverpoolu zaczynało swoją karierę piłkarską Akademii Liverpoolu, m.in. Ian Callaghan, Robbie Fowler, Steve McManaman, Michael Owen, Jamie Carragher, Steven Gerrard, Jon Flanagan czy Raheem Sterling.

Liverpool F.C. szkoli zawodników w grupach wiekowych od U6 do U23. Ta ostatnia traktowana jest jako rezerwy pierwszej drużyny. Akademia posiada oddzielnych głównych trenerów odpowiedzialnych za rozwój w U6-U9, U10-U11,U12-U14, U15-U16. Grupy U18 i U23 posiadają stałych trenerów oraz cały sztab, czuwający nad ich postępem. W każdym zespole jest maksymalnie 20 zawodników, średnia liczba to 18. Zwykle na treningu przebywa 3 trenerów oraz fizjoterapeuta, jednak im starszy rocznik, tym liczniejszy sztab mu towarzyszy podczas zajęć praktycznych. Podczas meczu drużyny U18 z Man Utd, sztab liczył około 10 osób.

Siedziba Akademii znajduje się w Kirkby (Metropolitan Borough of Knowsley). Teren Akademii obejmuje powierzchnię 56 akrów, na których znajduje się m.in. 8 pełnowymiarowych boisk (z czego cztery są oświetlone), w tym płyta meczowa i pełnowymiarowe boisko za sztuczną trawą. Dodatkowo na obiektach znajduje się 4 boiska dla najmłodszych do gry pięciu na pięciu oraz wycinek boiska 40m x 40m z wyrysowanym polem karnym i specjalistycznym sprzętem przeznaczonym do szkolenia bramkarzy. Zawodnicy i trenerzy mogą również korzystać z dodatkowego boiska ze sztuczną murawą, które znajduje się hali. Oprócz wielu bramek o różnych rozmiarach, znajdują się tam też: bandy do odbijania piłki, kosze w rogach hali do doskonalenia celności, tarcze wyrysowane na ścianach. Akademia posiada również specjalny przyrząd (bandy z sygnałem świetlnym), przypominający uproszczoną wersję Footbonaut. Na hali przeprowadzane są także testy motoryczne (szybkości – przy użyciu fotokomórek, mocy kończyn – mata do pomiaru). Akademia dysponuje również siłownią wyposażoną w m.in. w wolne ciężary, rowerki stacjonarne, sprzęt do crossfitu, zestawy TRX. Każdy zawodnik posiada swoją kartotekę z indywidualną rozpiską treningową do wykonania.

Rezerwy LFC rozgrywają swoje mecze na stadionie Tranmere Rovers FC w Birkenhead zaraz za granicami Liverpoolu.

Sercem Akademii jest oczywiście budynek klubowy. Na parterze kompleksu znajdują się przede wszystkim szatnie dla zawodników. Na drzwiach każdej z szatni znajduje się czerwona koszulka z nazwiskiem legendy Liverpoolu. Moją uwagę zwrócił sposób doboru „gwiazdy” do danej grupy wiekowej – im młodsi zawodnicy, tym koszulka starszej legendy zdobiła drzwi szatni. Zespół U23 przebiera się „w szatni Stevena Gerrarda”. Na parterze mieszczą się również świetlica/sala gdzie chłopcy się uczą, sala audiowizualna, sala do odpraw taktycznych, pokój do rozmów indywidualnych, biura trenerów i pozostałych pracowników Akademii. Zawodnicy oraz pracownicy mogą korzystać ze stołówki, gdzie każdy może zjeść śniadanie, obiad czy przekąski. Wchodząc po schodach z parteru na piętro przechodzimy obok fototapety przedstawiającej trybunę na The Anfield oraz gabloty z Pucharem Ligi Mistrzów. W budynku znajduję się ponadto magazyn ze sprzętem piłkarskim, magazyn z odzieżą treningową i meczową, pralnia, baseny odnowy biologicznej oraz pokoje fizjoterapeutów i lekarza.

W Akademii Liverpoolu pracuje piętnastu skautów. Uczestniczą oni przede wszystkim w lokalnych meczach młodzieżowych, poszukując utalentowanych zawodników, którzy mogliby zasilić szeregi The Red’s. Jeżeli któryś z zawodników wydaje się być potencjalnie atrakcyjnym nabytkiem dla LFC, zostaje zaproszony do udziału w sesjach treningowych w Akademii. W takich właśnie okolicznościach wraz ze swoim podopiecznym Bartoszem Matogą (na co dzień grającym w AP Wisła Kraków U15 na pozycji bramkarza) miałem przyjemność obserwowania struktur oraz procesu szkolenie w Akademii LFC. Bartosz Matoga był obserwowany przez skautów na turniejach z udziałem Akademii Piłkarskiej Wisły Kraków i dzięki swojej dobrej dyspozycji został zauważony, co zaowocowało zaproszeniem na testy do LFC. Podczas naszego pobytu w Liverpoolu uczestniczył on w dwóch meczach zespołu U15, treningach U14 (jego kategoria wiekowa w Anglii), U15, U16, treningach bramkarskich oraz testach motorycznych.

Poznając metodologię pracy w Akademii, przede wszystkim zwróciłem uwagę, że od najmłodszych grup kładzie się duży nacisk na technikę i sprawność ogólną. Oglądając zajęcia grupy U8, widać było że chłopcy są bardzo sprawni, ruchliwi oraz mają dobrze opanowane przyjęcie i podanie piłki. Rzucało się też w oczy to, że już najmłodsi zawodnicy mieli bardzo mocny strzał z prostego podbicia, który był też zazwyczaj celny.

W kategoriach wiekowych młodszych niż U10 na początku treningu często występowała zabawa biegowa z piłkę lub bez. Widać, że główny nacisk kładziony był na usprawnianie ogólne organizmu oraz wszechstronny rozwój, połączony z zabawą, techniką piłkarską oraz grami.

Jeżeli chodzi o roczniki U10-12 podczas treningu stosowano dużo małych gier 4×4 +N, 6×6 + neutralni. Trenerzy wprowadzali także dużo ćwiczeń, w których głównym założeniem było wygrywanie pojedynku 1×1 w ataku/ obronie. Duży nacisk kładziono na technikę użytkową, treningu zazwyczaj kończył się grą 8×8, 9×9 na połowie lub trzech czwartych boiska.

Podczas mojego pobytu w LFC uczestniczyłem w 5 treningach grupy wiekowej U15. Jeden z treningów był treningiem typowo taktycznym, ze schematem rozegrania piłki bez przeciwnika oraz grą zadaniową. Celem dwóch kolejnych treningów było doskonalenie techniki przyjęcia i uderzenia piłki (co stanowiło około 70% treningu). Pozostałe zajęcia skupiały się na motoryce. Pierwszy z treningów był ukierunkowany na kształtowanie szybkości i techniki podania, drugi z kolei był treningiem siły, podczas którego zawodnicy przez pół godziny pracowali z własnym obciążeniem, TRX, sztangami, a następnie w drugiej części zajęć uczestniczyli w grach na małej przestrzeni, z dużą liczbą zawodników, które cechowała bardzo duża intensywność wymuszająca szybkie podejmowanie decyzji. Zauważyć można było, że ćwiczenia są powtarzane i rozbudowywane. Przykładowo, podczas wieczornego treningu w grupie wiekowej U12 pracowano nad przyjęciem piłki, a kolejnego dnia rano to samo ćwiczenie wystąpiło w rozgrzewce drużyny U16. Wielki nacisk kładziony jest na automatyzm w wykonywanych czynnościach.

Trening stricte taktyczny pod model gry pierwszej drużyny (jak się domyślam), zobaczyłem na zajęciach drużyny U18 i U23. Zajęcia te składały się z rozgrzewki, zawartości motorycznej połączonej z ćwiczeniem taktycznym (schemat rozegrania, stopniowany dodawaniem przeciwników i innych możliwości rozegrania piłki) oraz gry.

Podsumowując chciałbym napisć, że w Akademii Liverpoolu ogromną wagę przywiązuje się do techniki, zwłaszcza do przyjęcia, podania/uderzenia oraz dryblingu. Nad tymi trzema elementami Anglicy pracują najmocniej już od najmłodszych roczników. Różne rodzaje przyjęć, różnymi częściami stopy, w różnych sytuacjach i różnych miejscach na boisku były stałymi elementami treningów. Zawodnicy często podczas treningu dzieleni byli na trzy grupy i pracowali nad trzema różnymi zadania technicznymi. W starszych rocznikach (od U15 w górę) stosowano również podział ze względu na pozycję na boisku.

Podczas stażu miałem przyjemność oglądania meczy U10, U14, U15 Liverpool z Blackburn i Newcastle, U15 LFC – Preston, U17 LFC – U18 LFC, U18 LFC – U18 ManUTD, U23 LFC – U23 Reading. Mecze charakteryzowały się bardzo dużą intensywnością, dobrym poziomem wyszkolenia technicznego wszystkich zawodników przebywających na boisku, bardzo twardą i nieustępliwą grą (momentami była walka w ręcz – gwizdek sędziego często milczał), mnogością bramek.

Ciekawostki:

– w Anglii nie można robić zdjęć na treningach i meczach dzieci i młodzieży.

– Rodzice, opiekunowie, skauci mogą bez przeszkód oglądać treningi i mecze.

– Na meczach i treningach na trybunach i wokół boiska panuje absolutna cisza. Słychać jedynie zawodników i trenerów.

– Boiska treningowe LFC Academy posiadają różne wymiary i różne podłoża.

– Aby przejść na boiska treningowe przechodzimy obok podwieszanych piłek, które można uderzać głową bądź nogą (z czego, jak zauważyłem, zawodnicy chętnie korzystają).

– Mecze ligowe rozgrywane są dopiero od 16 roku życia. Do tego czasu grane są mecze sparingowe oraz turnieje.

– Zawodnicy urodzeni we wrześniu i późniejszych miesiącach, w Anglii zaliczani są już do kategorii młodszej. Czyli przykładowo zawodnik z października 2002, trenuje z zawodnikami urodzonymi od września 2002 do sierpnia 2003.

– Sporo zawodników już w wieku 14-15 lat ma nauczanie indywidualne. Uczą się bądź w klubie bądź w szkole. Większą część dnia spędzają oni w klubie.

– Podczas mojego stażu w U15 testowanych, oprócz mojego podopiecznego, było jeszcze 3 zawodników (USA, Grecja, Włochy)

Jeżeli macie jakiekolwiek pytania do Adriana to śmiało możecie do niego napisać na TT @AdrianFilipek lub na adres e-mail: adrian.filipek@tswisla.pl